Dnes ráno v messengeru na Facebooku:
„Od 2. dílu logických úloh jsme malého nemohli odtrhnout, takže má hotovo a je nadšený. Máš už třetí díl?“
„Ne.“
„Ha, tak to je zrada. S tím jsem nepočítala. A nemáš v rukávu nějakou hru na detektiva?“

„Na detektiva?“
„Jo, mladej má už pár měsíců detektivní mánii. Ale díky tomu aspoň začal hodně číst. Dokonce už se přihlásil i do knihovny. Áleluja, hned čte lépe.“…

….v tomto duchu naše konverzace pokračovala. Závěrem jsem kamarádce slíbila, že pár her pro detektivy sepíšu a do večera pošlu.

A  tak jsem si po obědě sedla na zahradu s tužkou, papírem a sklenicí mátové vody a začala sepisovat hry vhodné nejen na doma, ale třeba i během jízdy autem.

Prázdniny jsou skvělá příležitost, kdy rozvíjet hravou a zábavnou formou paměť, postřeh, slovní zásobu i vyjadřování. Toto vše dítko využívá pak nejen ve škole, ale během celého svého života.

Detektiv na 10 způsobů


Co se změnilo?
Dejte v místnosti nějakou věc na jiné místo, než obvykle bývá. Např. květinu, svíčku, knihu… Detektiv má za úkol najít změnu.


Co zmizlo?
Jednu věc dáte úplně pryč, schováte ji. Detektiv opět hledá změnu – tedy musí pojmenovat, co je pryč.


Co to je?
Jakýkoli předmět schováte pod šátek a úkolem detektiva je pouze hmatem poznat, o jaký předmět se jedná. (Vidlička, kniha, nějaká hračka….)


Co tam bylo?

Klasická „kimovka“. Nachystáte na stůl několik věcí (například nádobí, hračky, obrázky z pexesa). Detektiv má přesně minutu na důkladné sledování předmětů/obrázků.  Po té vše překryjte šátkem a detektiv musí vyjmenovat vše, co je pod šátkem.


Co to bylo?
Detektiv má zakryté oči (rukama, zavázané šátkem, nebo má hlavu položenou na rukách na stole se zavřenýma očima). Pak uděláte nějaký zvuk: otevřeme okno, zavřeme skříň, cinknete lžící o talíř… apod. Detektiv musí přesně pojmenovat „co a čím“.

Obměnu této hry jsem s dětmi ve třídě hrála tak, že jsem jim pouštěla zvuky, které vydávají různá zvířata, zvuky z ulice apod. Velký výběr zvuků najdete třeba tady: https://www.freesoundeffects.com/


Najdi vzkaz
Chce vaše dítko vědět, co bude k večeři? Nebo kam pojedete v sobotu na výlet? Tak mu to napište. ? Ovšem papír rozstřihejte na jednotlivá písmenka a pro jistotu můžete papírky i různě schovat v místnosti. Detektiv musí všechny papírky najít a poskládat správné slovo. (Pro malé nečtenáře doporučuji verzi obrázku.)


Kdo to byl?

Popisujete pachatele a detektiv musí poznat, o kom mluvíte. „Pachatel měl černou srst, čtyři nohy a dlouhý ocas. Měl tiché tlapky a skvěle viděl, i když byla tma.“ (kočka). Nebo: „Pachatelku jsme dneska potkali. Měla červenou mikinu a vlasy spletené do culíku. Vůbec nepozdravila a tvářila se tajemně.“ (Sousedovic dcera…ale tady pozor – musíte vycházet ze skutečnosti. Klidně popište třeba vašeho dědečka, známého pošťáka apod. ) 


Výslech

Vyslýchaný začíná větou: Myslím si, myslím jednu věc… (osobu, zvíře, město…). Detektiv (vaše dítě) pak pokládá otázky, ale vy můžete odpovědět pouze ANO nebo NE.  Např: Je ta věc doma? NE. Je ta věc v garáži? ANO. Jezdí ta věc? ANO. Má ta věc volant? NE. Má ta věc řidítka? ANO. Má dvě kola? ANO. Můžu na ni sedět a jet? NE. Musím na ni při jízdě stát? ANO. Má červenou barvu? ANO. Je to moje koloběžka? ANO.  Úkolem není poznat co nejdříve danou věc, ale dojít otázkami skutečně dopodrobna až ke konkrétní věci – jako správný detektiv. 


Najdi předmět doličný
 (je nutno dětem vysvětlit, co to je)

Schovejte doma kamkoli předmět, který vydává nějaký zvuk – budík, mobil, klavíristé mají jistě doma metronom. Úkolem detektiva je najít předmět podle sluchu. Hledat se dá samozřejmě i předmět, který zvuk nevydává. V tom případě detektiv pátrá po určité věci – například ví, že hledá klíče od auta.


Identikit
 (opět nejdříve vysvětlíme, co to je – tedy že se jedná o sestavení podoby hledané osoby na základě výpovědi svědků)

Detektiv  si vezme papír, tužku, pastelky a kreslí podle pokynů svědka: „Pachatel měl hlavu jako čtverec, modré oči, dva nosy a v pootevřené puse jen 3 zuby. Na hlavě měl 4 dlouhé žluté anténky. Velké břicho měl schované pod fialovým tričkem…“…ano, klidně to může být nesmyslná postavička, o to zábavnější to pro děti je. Můžete popsat příšeru, zvíře, cokoli. 

Sestavením identikitu na internetu se můžete bavit třeba tady: https://faculty.washington.edu/chudler/java/idkit1.html

Hra je fajn na postřeh a pamět, protože zde musíte následně celou kresbu hlavy znovu sestavit podle původního návrhu. 


Nezapomeňte si občas role v hrách prohodit. 


Přeji všem  krásné detektivní léto. 

 

Více her a námětů najdete ZDE.

Share This
Pocitadlo Web4U.cz