fbpx

Proč dnes píšeme slovo Vánoce s velkým V a na starých pohlednicích je všude s malým? Kdy je nový rok a kdy Nový rok? Máme Ježíška nebo ježíška? Slavíme Silvestra nebo silvestra? A jak je to s tím štědrým  Štědrým dnem?

Několikrát jsem se během své praxe setkala s tím, že mi něčí babička vzkázala, že Vánoce se přece píší s malým v a přát lidem nový rok s malým n je vyloženě neslušnost. Že jsme ve škole napsali přání špatně. 🙂

Částečně mají babičky pravdu. Do roku 1993 se totiž Vánoce psaly opravdu s malým počátečním písmenkem. Až nová pravidla nám právě v tomto roce zavedla psaní velkých počátečních písmen nejen u slova Vánoce, ale také u Velikonoc. Proto můžeme dodnes vídat staré pohlednice, na kterých je slovo: vánoce  a díky tomu i víme, že dotyčné babičky dávaly ve škole  pozor.

Nový rok  s velkým N je ale vždy pouze ten jeden jediný den v roce – tedy 1. ledna. A my přece nepřejeme někomu štěstí jen na jeden den v roce, ale na celý nový rok  – tedy na všechny dny následujícího roku. Tady už babičky pravdu nemají, jedná se však o velmi zažitou chybu.

Shrneme si to:

Vánoce  –  dnes píšeme skutečně s velkým V

vánoce –  se psaly před rokem 1993  a můžeme je tedy dodnes vídat ve starším textu.

Nový rok – je pouze 1. ledna, název svátečního dne

nový rok je celý rok, který nastane (1. 1. – 31. 12. )

Správně tedy je:    Veselé Vánoce a šťastný nový rok 🙂 

Kolem Vánoc se nám to však hemží i dalšími češtinářskými špeky.

Jak je to se  S/silvestrem?  A proč se Štědrý den píše s velkým Š, když přídavná jména se přece píší s malým písmenem na začátku? A máme Ježíška nebo ježíška?

Silvestr  ×  silvestr

oba tvary jsou správné. 🙂

Silvestr s velkým S je  mužské jméno, které, jako všechny ostatní, píšeme s velkým písmenem na začátku.

A silvestrem označujeme oslavu posledního dne roku.

Můj vnuk se jmenuje Silvestr.     ×     Na horách jsme oslavili i silvestr. 

silvestr

Štědrý den

je stejně jako Štědrý večer vždy s velkým Š na začátku. Je to pojmenování svátečního dne, protože štědrý den pro nás může být kterýkoli den v roce, ale Štědrý den máme všichni společně 24. prosince.

Těším se na Štědrý den.  Na Štědrý večer u nás bude babička.

Špeček navíc:  Přijedete na štědrovečerní večeři?   Pokud vytvoříme z tohoto názvu přídavné jméno, píšeme jej už s malým písmenem na začátku. (Stejně jako u slova “vánoční”.)

 

Ježíšek  ×  ježíšek

Ježíšek s velkým J  znamená oslovení malého Ježíše, nebo označení Štědrého dne nebo Štědrého večera.

Slovo ježíšek nám však označuje vánoční nadílku, dárek.

V betlému leží Ježíšek.   ×    Co jsi dostal k ježíšku?

Sejdeme se na Ježíška. (označuje zde Štědrý večer.)    ×   Přeji bohatého ježíška.

Přejí vám krásné a pohodové Vánoce, Štědrý den i Štědrý večer, vašim dětem nádherného ježíška, všem veselého silvetra a také bezchybný lednový sloh na téma:

Co jsem dělal/a o vánočních prázdninách. 😉

Jára Bednářová

Mám 21 let zkušeností jako učitelka 1. stupně ZŠ. Ukazuji rodičům, jak přežít školní docházku svých dětí s úsměvem. Propaguji myšlenku, že k lepšímu pochopení a zapamatování si učiva je nutné zapojit nejen myšlení, zrakovou a sluchovou oporu a pohyb, ale hlavně – zábavu! Více se dočtete zde "Kdo jsem". Mnoho námětů, jak doma nešedivět nad úkoly svého potomka, ale v klidu si u toho popíjet kávičku najdete ZDE .


🤔 Myslíte si, že se vaše dítě nenaučí násobilku?🤔
👉 OMYL! 👈


 

 

Klikněte ZDE

a uvidíte

 

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This
Pocitadlo Web4U.cz