Dostala se mi do rukou nová knížka pro děti s názvem Vílí býlí.

Kouzelná knížka, která je prostě něžná a voní po bylinkách.

Divné, já vím, ale ono to přesně vystihuje můj dojem z této úžasné knížky.

Příběh Janinky, která žije u babičky a najde na půdě kouzelný herbář, mě příjemně vtáhl do děje.

Janinka poznává postupně 9 nejznámějších bylinek z našich zahrádek. Od babičky se dovídá o jejich síle a bohatství, které nám lidem můžou poskytnout. A co ji nestihne povědět babička, s tím ji seznámí víly a skřítkové, se kterými se Janinka díky svému kouzelnému herbáři seznámí. Janinka opakovaně navštěvuje jejich svět a prožívá s nimi několik neobyčejných dobrodružství.

Každá kapitola se věnuje jedné rostlince a čtenář se doví nejen jak vypadá, ale i jak léčí a pomáhá.

 

 

Navíc každá kapitola končí shrnutím poznatků. V několika otázkách si může malý čtenář ověřit, co se v kapitole dověděl. Na stránce jsou samozřejmě i správné odpovědi.

Tento způsob je skvělý pro ověření porozumění textu.  A pokud si na odpověď nevzpomenete? Nevadí. Můžete si kapitolu znovu prolistovat a odpověď na dotaz najít – orientace v textu je také jedna ze stěžejních dovedností, které děti trénují ve škole například v rámci čtenářských dílen.

Na konci knížky je navíc úžasný bonus: podrobný návod, jak si takový herbář vyrobit.

 

 

Knížka proto není jen tak obyčejná knížka s pohádkovým příběhem, ale také učí děti

pracovat s textem, vyhledávat informace, je něžně vzdělávací a zároveň probouzí jemnou cestou lásku k přírodě a našim volně rostoucím bylinkám.

 

Pokud tedy svému malému čtenáři knížku pořídíte do jeho knihovničky, počítejte zároveň s příjemným odpolednem, které strávíte třeba sbíráním šípků na šípkový čaj. Protože receptu na čaj, který v knížce dostanete od Janinčiny babičky, jednoduše nejde odolat. Sama jsem si hned jeden udělala. Zbytek čerstvých šípků skončil v lahodném a vitamíny nabitém smoothie.

 

 

Pohádkový příběh navíc krásně podtrhují ilustrace Evy Chaloupkové, která naprosto úžasně podchytila kouzelný nádech knížky.

Knihu Radomíra Sochy vydalo nakladatelství Portál a je opravdu výborným tipem, jak si zpříjemnit podzimní večery.

A až si knížku přečtete, budete přesně vědět, co jsem myslela tím, že je knížka něžná.

 

 

Jára Bednářová

Mám 21 let zkušeností jako učitelka 1. stupně ZŠ. Ukazuji rodičům, jak přežít školní docházku svých dětí s úsměvem. Propaguji myšlenku, že k lepšímu pochopení a zapamatování si učiva je nutné zapojit nejen myšlení, zrakovou a sluchovou oporu a pohyb, ale hlavně – zábavu! Více se dočtete zde "Kdo jsem". Mnoho námětů, jak doma nešedivět nad úkoly svého potomka, ale v klidu si u toho popíjet kávičku najdete ZDE .


POZOR -  jen nyní máte možnost získat 5. ročník zcela zdarma! 
Více: ZDE    

 

You have Successfully Subscribed!

Share This
Pocitadlo Web4U.cz