Není roční období, kdy bych nediktovala dětem do slovníčku onu všemi nesnášenou větu: Ve třídě se vyskytly vši. V zimě pod čepicemi si ty potvory ale tak nějak lebedí vždy více.

Když si toto přečtou doma rodiče, v tu chvíli se i zapřisáhlí ateisti začnou modlit, aby se to netýkalo právě jejich potomka. Matky princezen s hustými vlásky do pasu se modlí o to intenzivněji.

A pak přijde ten okamžik nemilého zjištění. Je zbytečné řešit, proč to potkalo zrovna vás, protože odpověď na to neexistuje. Sama osobně ty potvory podezřívám z toho, že mytí běžnými šampony a pravidelné kartáčování vlasů berou jako wellness a zpříjemnění pobytu na hlavě dítěte.

Vyhnout se vším můžou jen jedinci s krátkým ježourem, protože dle vědců se vši neudrží na vlasech kratších než 5 mm.  Vyřešit to takto radikálně napadne jen některé rodiče chlapců. Pro mnohé, a to převážně matky holčiček, něco takového nepřipadá v úvahu.

jak-na-vsi

Takže: co s tím?

Každopádně – ubytování vší ve vlasech vašeho dítěte je jasné vyhlášení války.
A v tomto boji musíte vyhrát, dohodnutí smíru nepřipadá v úvahu. Je to boj do posledního rozhodnutí, do posledního muže (tedy v našem případě – do poslední hnidy!). 

Jak tedy vši nemilosrdně vyhladit?    

Nabídnu vám tady souhrn metod, o kterých jsem se během své praxe dověděla. Nemám však s většinou svou osobní zkušenost, předávám zkušenosti i ostatních maminek. Bude již na vás, kterou vyzkoušíte a která bude vyhovovat právě vám:

»   šampon proti vším – zde většina rodičů reptá, že to stojí spoustu peněz a výsledek není zdaleka 100%. Tyto šampony je prý ale dobré vždy kombinovat se speciálním oplachem: Po každém umytí vlasy přelít octovou vodu – 2 dcl teplé  vody se lžičkou octa, protože údajně kyselé prostředí zabíjí vši i hnidy.

»   olej, alpa – potřít jimi pokožku hlavy i suché vlasy,  poté udělat zábal – igelit,
ručník, ponechat aspoň 30 minut

»   barvení vlasů (ano, i toto mnohé maminky zkouší a doporučují )

»    žehlička na vlasy – spálí přeživší hnidy

»    šampon pro psy – tady pozor na oči i na citlivou pokožku dětí, je to však prý velmi účinné

»    slivovice – natřít vlasy, udělat zábal; přetrpět brblání tatínka, že je to nehorázné plýtvání

»    olej, alpa, ocet – smíchat a napiplat na vlasy, je to další obměna zábalu

»    majonéza – opět forma zábalu

»    TTO – přidávat tea tree oil do běžného šamponu se doporučuje i jako prevence

»    elektrické odvšivovací hřebeny

»    octový zábal  –  naředit ocet s vodou a udělat zábal

»   preventivně:  kapku TTO natřít do vlasů za uši

paranit-jak-na-vsi

 

Ať už použijete kteroukoli metodu, nejdůležitější je následně:

důsledně stáhnout z vlasů hnidy!

V případě olejových zábalů je výhoda, že se z mastných vlasů lépe stahují.

V každém případě za pár dní vybranou proceduru zopakujte, hnidy kontrolujte denně.

POZOR:

Stačí jedna přeživší hnida a za 2 týdny jste ve válce znovu! A dětská veš se jen tak nevzdává. Bez přestání plodí další vojáky do bitvy – dětská veš se dožívá přibližně jednoho měsíce a za tu dobu prý naklade až 50 vajíček!

Takže zbavením se živých vší jste pouze vyhráli první bitvu.Pro definitivní vítězství je třeba udělat i další kroky:

>    Zkontrolujte pro jistotu všechny členy rodiny.

>    Po odvšivení je třeba vyprat ložní prádlo, ručníky a vše vysát.

>    Dále vyprat čepice, mikiny s kapucí apod.

V experimentech prý veš mimo dosah potravy ztratila schopnost pohybu do 24 – 38 hodin. Už po 18 hodinách však ztrácí schopnost sát krev. Mimo vlasy tedy veš prý přežije nanejvýše 2 dny.

>     Hřebeny, kartáče… stačí ponechat po dobu 3 dnů bez kontaktu nebo vše omýt v teplé vodě.

>     Vši se ale uchytí všude, kde se udrží svými drápky – polštářky, plyšové hračky, opěrky autosedaček, potahy sedaček, čalounění… apod. Doporučuje se buď vše nechat opět 3 dny bez kontaktu s lidmi, nebo vše přežehlit – ano, i sedačky v autě. Pokud máte strach z připálení, položte na sedačku tenkou bavlněnou látku (plínku atd.) a přežehlete – uškvaříte tím případnou potvoru, která se tam může vyskytovat.

Na závěr několik důležitých informací z učitelského kabinetu:

Ti z nás, kteří navštěvovali základku v 80‘ letech, mají jistě na paměti, jak paní učitelka všem kontrolovala hlavy a bez milosti nahlas oznamovala, kdo vši má a kdo ne. Dnes už toto není možné.  Učitelé totiž nemohou kontroloval dětem vlasy.
V jejich pravomoci je oznámit rodičům, že se ve třídě vši vyskytly a dále v případě dítěte, kterému na pohled živé vši putují mezi vlasy, zavolat jeho rodičům, požádat je, aby si dítě vyzvedli (jedná se o onemocnění zvané pedikulóza) a odvšivili. Následně ale není v jejich pravomoci kontrolovat, zda tak rodiče skutečně učinili. Vše je skutečně plně v kompetenci rodičů.

Pokyn MŠMT k řešení problému pedikulózy najdete ZDE. (Naleznete zde také odpověď na dotaz –  Jak mohou školy postupovat v případě nespolupracujících rodičů.)

 

Tipy od čtenářů:

⇒  vtírat do vlasů za uši slivovici

⇒  vyčesávat, vyčesávat,vyčesávat

⇒  zábal: alpa + TTO

⇒  místo přežehlení věcí je také možnost dát je do mrazáku.  Co jde (čepice, malé polštářky…záleží na velikosti a volného místa ve vašem mrazáku), zabalte do igelitu a dejte na noc pěkně k ledu. Případné potvůrky pomrznou.

⇒  hřeben: Kouzelný všiváček

⇒ na noc zábal z kokosového oleje + pár kapek Tea Tree Oil. Druhý den vlásky umýt a poctivě vyčesat všechny hnidy z vlasů.. pak ještě preventivně Tea Tree olejíček mazat za ušima. 

Share This
Pocitadlo Web4U.cz