aneb Jak přežít školní docházku svých dětí s úsměvem

Důležité informace ohledně zápisu do 1. tříd v roce 2017

v Předškolák

 

Od roku 2017 se zápisu na školní docházku dotýká několik změn. Jedna z nich je ta, že zápis se přesunuje z ledna na duben.

Jestli je to dobře nebo ne, ukáže až čas, ale jeden negativní dopad si můžeme říct už hned: pokud budete potřebovat, abyste s dítětem něco do začátku školního roku „dohnali“, máte velmi málo času. Oproti dřívějším lednovým zápisům, kdy měli rodiče na vše téměř 9 měsíců. A jak všichni dobře víme, za 9 měsíců se dá zvládnout dost věcí – například se může z jediné buňky vyvinout a narodit dítě. Jenže za necelé 4 měsíce se toho už moc zvládnout nedá.

Navíc – pokud jste rozhodnuti, že dáte dítěti odklad, máte na vyřízení podkladů – tedy sepsání žádosti o odklad, vyšetření na pedagogicko – psychologické poradně a doporučení odborného lékaře (např. pediatra) čas pouze  v době zápisu.  A jelikož jsou pedagogicko-psychologické poradny opravdu zahlceny, nemusíte to později stihnout. Takže – pokud zvažujete odklad, je vhodné požádat o vyšetření na poradně v dostatečném předstihu před zápisem. O samotném odkladu si můžete rozhodnout i později. Čili jinak řečeno – to, že Vám poradna napíše doporučení na odklad školní docházky už v únoru, neznamená, že dítě musí mít doopravdy odklad. Rodič musí podat žádost v době zápisů do 30. 4. a ředitel může poskytnout lhůtu na opravy a doložení dokladů, většinou v délce 30 dní (tady do 31.5.)  Poslední slovo mají vždy rodiče. Takže pokud se rozhodnete dát dítě do školy, půjde prostě do školy.

aktovka2

Pokud se rozhodnete požádat o odklad, musí dítě povinně nastoupit na předškolní vzdělávání buď do mateřské školy, nebo do přípravné třídy na základní škole. Nově je totiž v platnosti nařízení, které stanovuje, že od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, až do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné. Zápis do mateřských škol na školní rok 2017/2018 se koná v období  května 2017.

Další letošní zajímavost oproti jiným letům je ta, že dítě nemusí být zápisu přítomno. Pokud je tedy dítě nemocné a nemůže se k zápisu v daném termínu dostavit, nemusí dodatečně jít do školy, kde (většinou v kabinetě nebo v nějaké prázdné třídě) probíhá s dítětem pohovor.

Co je ale udivující, je fakt, že dítě se nemusí zápisu účastnit ani v případě, že se osobně dostaví. To znamená, že i když se dostaví, nemusí absolvovat s paní učitelkou pohovor ani vypracovat úkoly na různých stanovištích.

To ale nedoporučuji – děti se těší na zápis, ve školce si o tom povídají. Je dobré, když se tady potkají s ostatními dětmi, poznají paní učitelky i prostředí, ve kterém se budou pohybovat. A stejně jako dospělí, i děti jsou klidnější, když jdou do prostředí, ve kterém už někdy byly, i když jen jednou. Rodiče tak také dobře vidí, jak se jejich dítě orientuje v cizím prostředí, zdali se nebojí, jestli odpovídá, jestli je nebo není příliš bázlivé, jestli dostatečně přiměřeně reaguje na dotazy učitelky, jestli se pozdraví s jinými dětmi, které zná ze školky a tak dále. Je to rozhodně dobrá zkušenost a leckterý rodič udiveně zjišťuje, jak je to jejich dítko nebojácné. Mnoho rodičů také pozorování svého dítěte v jiném prostředí přesvědčí, že odklad, o kterém doma uvažovali, je zcela zbytečný a že jejich dítě nástup do školy doopravdy hravě zvládne.

:

rp_1782301_658601580863139_235428887_o-300x208.jpg

 

Máte ohledně zápisu další dotazy? 

»  Musíte k zápisu na spádovou základní školu?

»  Můžete jít na zápis na více škol?

»  Může dítě nastoupit do školy v 5 letech? Jak na to? 

»  Dát či nedát odklad? To je, oč tu běží! 

» Chcete požádat o odklad  a zároveň nechcete dítě dávat do školky?

    Jak je to s povinnou předškolní docházkou? NOVĚ

 

Všechny odpovědi najdete v našem ebooku 5 důvodů, proč (ne)dávat dítěti odklad. 

Stáhněte si ZDARMA 25 stran nabitých informacemi ohledně zápisu do 1. tříd ZDE.

Za fotografie děkujeme úžasné fotografce Martině Jelínkové

 

Autor

Jaromíra Bednářová a Jana Chamrádová

Jaromíra Bednářová a Jana Chamrádová

Jsme sestry a jsme učitelky na 1. st ZŠ. Ukazujeme rodičům, jak přežít školní docházku svých dětí a nezbláznit se. Propagujeme myšlenku, že k lepšímu pochopení a zapamatování si učiva je nutné zapojit nejen myšlení, zrakovou a sluchovou oporu a pohyb, ale hlavně – zábavu! Více o nás se dočtete zde O nás Mnoho námětů, jak doma nešedivět nad úkoly svého potomka, ale v klidu si u toho popíjet kávičku najdete Tady .